Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć. Poznaj kilka trików, a efekt zawsze Cie zadowoli.

Współcześnie rzadko kiedy pierzemy nasze ubrania ręcznie, dzięki inteligentnym programom prania możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Z tego powodu również przyjęło się prać obuwie, które najczęściej jest wytrzymałe, wykonane z dużej ilości tworzyw sztucznych – mamy mniejsze obawy, czy ulegną zniszczeniu podczas prania.

Jednak nie ma co ukrywać, nie każde buty nadają się do kąpieli w bębnie – obuwie skórzane należy czyścić według wytycznych producenta za pomocą specjalnych środków i detergentów, które można kupić w sklepach obuwniczych i większych marketach, jak również w sklepach internetowych.

W przypadku obuwia sportowego, tenisówek lub kapci domowych – można skorzystać z pralki, lecz przestrzegając paru ważnych zasad, by ich nie zniszczyć.

Oto garść wskazówek dotyczących prania butów w pralce.

Bez obaw pierz lekkie obuwie z tkanin, takie jak tenisówki, balety, papcie. Nie zniszczą się, ani nie stanowią zagrożenia dla pralki. W przypadku butów z grubą, gumową podeszwą – rozważ, czy jej wypustki i ciężar nie uszkodzi bębna pralki. Z takim obuwiem musisz uważać!

Usuń przed praniem z podeszwy błoto, kamyczki piasek – mogą stworzyć brudne osady i zatkać odpływ wody w  maszynie!

Pierz obuwie w temperaturze nie większej, niż 30 stopni.

Pierz buty bez sznurówek i wkładek – możesz je zamoczyć w misce ze środkiem do prania ręcznego. Przed włożeniem do pralki zapnij nity i rzepy, których nie da się odczepić od butów. Postaw na żel do prania. Proszek słabiej się wypłukuje i może stworzyć osady na obuwiu.

Zasada najważniejsza! Używaj worka do prania, który uchroni bęben pralki od wstrząsów wywołujących przez wirujące obuwie. Jeśli nie masz takiego, mozesz włożyć obuwie w starą poszewkę od poduszki.

Jeśli chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu, przed włożeniem do prania, zasyp na całą noc obuwie łyżką sody oczyszczonej.

Nigdy nie susz butów na grzejniku i blisko źródeł ciepła – może to rozkleić obuwie! Najlepiej susz w temperaturze pokojowej, lub wystaw na balkon, jeśli jest to cieplejsza pora roku.