Ból znika w mgnieniu oka – zapomnisz czym jest ból: Kilka ćwiczeń, które leczą ból kręgosłupa podobnie do leków.

Ból korzonków, rwa kulszowa lub ischialgia to wszystko nazwy dość powszechnego schorzenia. Może ono dotyczyć, przynajmniej raz w życiu, nawet 40 % społeczeństwa.

Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem nerwu kulszowego, który jest najdłuższym nerwem w ludzkim organizmie. Zaczyna się on u dołu kręgosłupa, przechodzi przez mięśnie udowe, aż do mięśni stóp. Ucisk tego nerwu powoduje:

  • silne dolegliwości bólowe w dolnej części pleców, pośladkach oraz nogach,
  • osłabienie mięśni kończyny dolnej, głównie kolan i stóp,
  • słabsze odruchy stawu kolanowego i ścięgna Achillesa,
  • skurcze, uczucie pieczenia lub mrowienia w nogach,
  • drętwienie lub utrata czucia w nogach i stopach.

U większości ludzi, w przypadku pojawienia się bólu spowodowanego rwą kulszową pomocne będą fizjoterapia oraz indywidualne ćwiczenia. Poniżej przedstawionych jest 8 pozycji jogi, które pomogą uśmierzyć ból i wspomogą leczenie podrażnienia nerwu kulszowego.

Ćwiczenia w pozycji stojącej

1. Stopa oparta na krześle

Stań w wyprostowanej pozycji, zegnij nogę w kolanie utrzymując między kolanem a udem kąt prosty, ustaw stopę na krześle. Zewnętrzną stronę przeciwnej dłoni przyłóż do zewnętrznej strony zgiętego kolana. Drugą rękę odłóż na biodro. Obróć górną część tułowia w stronę zgiętej w kolanie nogi i utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Następnie powtórz ćwiczenia na drugą nogę.

 

2. Wykrok obrócony

Wyciągnij jedną nogę maksymalnie do przodu i ugnij ją w kolanie, drugą nogę odstaw wyprostowaną do tyłu i oprzyj stopę na palcach. Pochyl się do przodu i złącz razem dłonie. Obróć górną część tułowia w kierunku zgiętej w kolanie nogi, w taki sposób aby przeciwny łokieć stykał się z nią na wysokości kolana. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund, po czym powtórz wszystko po przeciwnej stronie.

Ćwiczenia w pozycji siedzącej

3. Skręt podczas siedzenia

Usiądź z wyprostowanymi nogami i wyprostuj plecy. Następnie zegnij  obie nogi w kolanach. Jedną nogę odłóż na podłogę (jak przy siadzie skrzyżnym), natomiast stopę drugiej nogi postaw przy zewnętrznej stronie uda przeciwnej nogi. Zgiętą w łokciu rękę oprzyj o przeciwne kolano, a drugą podeprzyj się w celu utrzymania równowagi. Odciągnij głowę do tyłu i utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, następnie zmień stronę.

Ćwiczenia w pozycji leżącej

4. Dociskanie kolan do tułowia

Leżąc na plecach wyprostuj obie nogi i połóż na podłodze. Następnie jedną nogę zegnij w kolanie i przyciągnij do tułowia, tak aby nie odrywać łopatek. Powtórz ćwiczenia dla drugiej nogi.

5. Odkładanie kolan na boki

Połóż się na plecach, ręce wyprostowane odłóż na podłoże, tak aby tworzyły z tułowiem literę „T”, zegnij obie nogi w kolanach i złącz je razem. Następnie, nie odrywając barków od podłogi, odkładaj kolana raz na jedną raz na drugą stronę. Utrzymuj pozycję na danej stronie przez minimum pół minuty.

6. Skręt tułowia w pozycji leżącej

Połóż się na placach z wyprostowanymi nogami. Wyprostuj rękę i  odłóż ją na bok, aby tworzyła z tułowiem kąt prosty. Nogę po tej samej stronie zegnij w kolanie i połóż na wyprostowanej nodze, przytrzymując ją w kolanie przeciwną dłonią. Odwróć głowę w kierunku wyprostowanej ręki. Zwróć uwagę, aby nie odrywać barków od podłogi. Zmień stronę i powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenia w pozycji klęczącej

7. Koci grzbiet

W pozycji „na czworaka” wyprostuj plecy, głowę trzymaj na przedłużeniu kręgosłupa. Weź głęboki wdech, zatrzymaj powietrze w płucach na 10 sekund i zegnij plecy, przyciągając je w kierunku podłoża, jednocześnie podnosząc głowę. Następnie z wydechem zaokrąglij plecy i brodę przyciągnij do klatki piersiowej. Powtarzaj ćwiczenia przez około 1-2 minut.

8. Pozycja dziecka

Uklęknij, kolana skieruj na zewnątrz i  odłóż pośladki na stopy. Pochyl się do przodu, a wyprostowane ręce wyciągaj jak najdalej przed siebie. Głowę schowaj między ramionami i oprzyj o podłogę. Jest to pozycja pozwalająca się doskonale rozciągnąć, ale także odprężyć. Możesz pozostać w pozycji tak długo jak chcesz.

Wykonywanie powyższych ćwiczeń powinno przynieść ulgę w bólu spowodowanym rwą kulszową, ale może być również metodą profilaktyki tego schorzenia. Warunkiem jest jednak regularność ich stosowania minimum raz dziennie.