Oczyszcza krew, leczy nerki i płuca – wyhoduj go w doniczce lub w kwietniku. Oto instrukcja.

Decydując się na sianie lubczyku należy wybrać odpowiednią porę roku. Jak większość roślin warto zasiać go wiosną, gdy temperatury nie są zbyt wysokie. Ewentualnie można wybrać wczesną jesień (październik). Nie zaleca się sadzenia lubczyku latem ani zimą, skrajne temperatury nie sprzyjają uprawom, mogą zaburzyć kiełkowanie.

Na początku należy zadbać o nasiona. Warto rozejrzeć się w sklepach ogrodniczych i wybrać opakowanie sprawdzonego producenta. Dzięki temu można mieć pewność, że nasiona wykiełkują, gdy się je odpowiednio zasieje. Dobre markety ogrodnicze także powinny posiadać w swojej ofercie nasiona polecanych producentów.

Nie bez znaczenia jest podłoże, w którym ma wyrosnąć roślina. Najlepiej zaopatrzyć się w ziemię kwiatową, można ją wymieszać z ziemią ogrodową. Taka mieszanka sprzyja dobremu nawodnieniu rośliny. Wilgotność podłoża oraz jego struktura ma istotne znaczenie w rozwoju rośliny.

Dlatego tak ważne jest, aby nie sądzić jej w okresie zimowym, nawet gdy temperatura jest dodatnia. Zimą temperatura podłoża często jest ujemną, gleba zamarza wraz z wodą. Kiełkująca roślina jest bardzo delikatna. Warto osłonić ją przed silnym wiatrem oraz nadmiernym nasłonecznieniem.

O ile w warunkach domowych nie będzie stanowiło to problemu to już w ogrodzie jest to trudniejsze. Na otwartej przestrzeni roślinę należy zasiać w cieniu, chroniąc ją także przed gryzoniami. Dojrzała roślina nie jest wymagającą. Z powodzeniem może rosnąć kilka lat w jednym miejscu.

Właściwości cudownej rośliny

Mało osób zna wszystkie właściwości tej rośliny. Sławę zyskał jako afrodyzjak. Legenda głosi, że po dodaniu go do dania ukochanego, on zapała miłością do kobiety, która zaserwowała ten posiłek. Faktycznie już dawno temu dodawano go do potraw dzięki wyjątkowemu aromatowi, ale czy powoduje szybsze bicie serca? Tego nie udowodniono.

Ma także zastosowanie lecznicze.