Starty korzeń selera z miodem pomoże w walce z wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą i kaszlem. Koniecznie zapoznaj się ze starodawną recepturą.

Korzeń selera jest bogactwem witamin z grupy B. Zawiera ich aż 4:

  • B1 (tiamina), która wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wspiera układ immunologiczny, wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
  • B2 (ryboflawina), która uczestniczy w procesie utleniania komórek, przemiany węglowodanów, tłuszczu i białka, wpływa na poziom energii w procesie oddychania, bierze udział w produkcji kortyzolu, wspomaga prawidłowe widzenie, pracę błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry.
  • B6 (pirydoksyna), która bierze udział w procesach prawidłowego wzrostu i rozwoju, uczestniczy w przemianie węglowodanów, tłuszczu i związków azotowych, w syntezie glikogenu, serotoniny i adrenaliny, reguluje poziom cysteiny w organizmie, wpływa na produkcję przeciwciał.
  • B9 (kwas foliowy, folacyna), która wspiera procesy metaboliczne, zapobiega anemii, reguluje wzrost komórek, zapewnia organizmowi energię, wpływa na prawidłową aktywność organów wewnętrznych oraz funkcjonowanie układu nerwowego, minimalizuje ryzyko wystąpienia wad płodowych, decyduje o masie noworodków.

Zawiera środki chemiczne o właściwościach przeciwgrzybicznych i antybiotycznych. Seler obfituje w minerały wspomagające układ hormonalny i nerwowy – wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, wysokiej jakości białka. Jest także cennym dostawcą błonnika – substancji, która napędza metabolizm i korzystnie wpływa na proces redukcji masy ciała.

Korzeń selera – tak jak marchew – to warzywo charakteryzujące się właściwościami przeciwnowotworowymi i cytostatycznymi. Jest polecany w suplementacji diety chorujących na nowotwory, a także w profilaktyce chorób nowotworowych.

Przygotowanie leku i wskazania stosowania