Wątroba znajduje się w prawej górnej części jamy brzusznej i jest częściowo zamknięta przez żebra. Jest największym narządem w organizmie człowieka i pełni wiele ważnych funkcji. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby znać objawy uszkodzenia wątroby oraz sposoby zaradzenia temu problemowi.
12 wczesnych objawów uszkodzenia wątroby
Istnieje ponad 100 rodzajów chorób wątroby i każdy objawia się w inny sposób. Niektóre z nich to żółtaczka, marskość, alkoholowa choroba wątroby, choroby wątroby otłuszczonej. Zdarza się, że ludzie mylnie interpretują ich objawy, gdyż nie są one specyficzne tylko dla tych chorób. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej typowych wczesnych objawów:
#1. Rozstrój żołądka
Wymioty i nudności to najczęstsze objawy. Jednak mogą one również oznaczać inne choroby, takie jak zatrucie pokarmowe, migrenę, chorobę lokomocyjną, problemy z nerkami, zawroty głowy, depresję lub wczesną ciążę. Istotne jest tu, że im bardziej uszkodzona jest wątroba, tym częściej zdarza się doświadczanie ciągłych mdłości, gdyż zdolność wątroby do usuwania toksyn z ciała się zmniejsza.
#2. Zmęczenie
Uczucie zmęczenia i osłabienia to typowe objawy uszkodzonej wątroby. Dzieje się tak, ponieważ gdy uszkodzona jest wątroba, ciało musi pracować ciężej, co wymaga więcej odpoczynku. Dodatkowo, toksyny z ciała nie mogą być eliminowane przez wątrobę. Jeśli często czujesz się zmęczony, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
#3. Utrata apetytu
Ten objaw występuje jako rezultat braku żółci, która wspomaga trawienie tłuszczu. Gdy żywność nie jest dobrze strawiona, prowadzi to do utraty apetytu i utraty masy ciała.
#4. Problemy z trawieniem
Wątroba jest ważna dla procesu trawienia, ponieważ produkuje żółć. Stąd, jeśli żółć nie działa prawidłowo, występują biegunka i niestrawność. Gdy brak jest żółci, organizm często przestaje tolerować tłuste potrawy, dochodzi do zespołu jelita drażliwego, zaparć i wzdęć oraz powstają kamienie żółciowe.
#5. Zmiany w zabarwieniu moczu
Zwiększony poziom bilirubiny we krwi powoduje zabarwienie moczu na kolor pomarańczowy, bursztynowy, lub brązowy. Poziom bilirubiny może się zwiększyć, ponieważ wątroba jest w stanie go usunąć, przez co jest ona usuwana z moczem.
#6. Zmiany koloru stolca
Gdy brak jest żółci, kolor stolca może się zmienić i zamiast normalnego brązowego koloru, może mieć barwę żółtą, szarą lub gliniastą. Jeśli dzieje się tak tylko tymczasowo, nie jest to niebezpieczne. Jeśli jednak ma miejsce cały czas, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
#7. Żółtaczka
Gdy człowiek zachoruje na żółtaczkę, kolor oczu, końce palców, język i skóra staje się żółty. Poziom bilirubiny we krwi wzrasta. Dodatkowo, może to również wskazywać na problemy z trzustką lub pęcherzem.
#8. Zmiany brzucha
Skurcze i bóle w dolnej części brzucha lub wzdęcia mogą być objawami uszkodzenia wątroby. Jednym z wczesnych objawów uszkodzenia wątroby jest wodobrzusze polegające na gromadzeniu się płynu w jamie brzusznej.
#9. Zatrzymanie płynów
Zwykle przejawia się puchnięciem kostek i stóp. Może to być również objaw choroby układu limfatycznego, niewydolności serca, zaburzeń hormonalnych lub problemów z nerkami.
#10. Swędzenie skóry
W przypadku niewydolności wątroby, skóra staje się bardziej wrażliwa, łuszczy się i swędzi. Ponadto, jest też nadwrażliwa na dotyk. Żyły i siniaki mogą stać się bardziej widoczne. Prawidłowe nawilżanie może tu pomóc, jednak dzięki niemu problem nie zniknie całkowicie, dopiero leczenie wątroby zupełnie usunie dolegliwości.
#11. Ból brzucha
To również typowy objaw uszkodzonej wątroby.
#12. Zaparcie, krwawienie z jelit i biegunka
Bez czynników krzepnięcia, które produkuje wątroba, w jelitach może dojść do krwawienia, czemu towarzyszyć mogą biegunki oraz zaparcia.
Powyższe objawy nie stanowią pełnej lista objawów uszkodzenia wątroby. Niewydolność wątroby może objawiać się też na przykład problemami z bilansem hormonów płciowych, przez co u mężczyzn mogą rozwijać się piersi. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą też doświadczać zmniejszenia libido.